Tarihçemiz

ÇAKALLI İLKÖĞRETİM OKULU TARİHÇESİ

 

   Çakallı İlkokulu 1930 yılının ocak ayında Mahmutlu Köyü’nden gelen Eğitmen Emin Bey,Köy Muhtarı Arif Ağa’nın önderliğinde tarihi köprünün yanındaki köy kahvesindeki bir odada eğitim öğretime başladı.

 

   İkinci Eğitmen İbrahim Efendi,üçüncü olarak Dura Köyünden Fetvacıoğullarından Faik Bey ve hergün Kavak tan gelip giden görevine ve mesleğine çok bağlı ,yaşlıların çok takdir ettiği İbrahim ERTEKİN çalıştılar.Eğitim-öğretim süresi 1930-1940 yılları arasında 3(üç) yıl olarak devam etti.

 

   İlkokul binası 1943 yılında yapılmaya başlanmış,1945 yılında köy halkı tarafından bitirilmiştir.Bu okul Çakallı,Çataltepe,Tekke,Kazancı,Çanakçı,Bilmece köylerinden gelen öğrencilere hizmet etmiş çeşitli zamanlarda onarımdan geçirilen bu bina 11/04/1985 tarihinde çökmüş ve çöküşten geri kalan kısım ilgililere yıktırılmıştır.

 

   İl Encümeninin 14/04/1986 tarih ve 175 sayılı kararıyla köyümüze 6(Altı) derslikli bir bina yapılmıştır. Devlet-millet işbirliğiyle yapılan okulumuz 1988-1989 öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Okulun yapımına ilçe Kaymakamı M.Ulvi SARAN ın öncülüğünde,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bahri ÇAKIR,Çakallı Köyü İlkokulu Müdürü Davut ERİŞGİN ,Köy Muhtarı İlyas GÜNEŞDOĞDU ve İhtiyar Heyeti Üyeleri ile Kazancı Köyü Muhtarı Celal ASLAN,Tekke Köyü Muhtarı Mustafa GÜNGÖR, Değirmencili Köyü Muhtarı Ekrem ÜNAL, Çalbaşı Köyü Muhtarı Kamil YAĞMUR’un katkıları olmuş ;ayrıca Köy Hizmetleri,Karayolları ile Kavak Belediyesi’nin de katkıları olmuştur.1995 yılında okulun üst katına ikinci kat inşaatı başlanmış ve 1997 yılında bitirilmiştir.

 

   Çakallı Ortaokulu ,1973 yılında Karayollarından temin edilen geçici şantiye binasında 42 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır.Okulun açılışında ilkokul öğretmeni Osman ÇAKIR Müdür Vekilliği yapmıştır.31/08/1973 tarihinde orta okul öğretmeni Yusuf ÇETİNER göreve başlamış ve okul müdür vekilliğini yürütmüştür.

 

    1997-1998 eğitim-öğretim yılında zorunlu eğitim süresinin 8(sekiz) yılına çıkarılmasıyla birlikte Çakallı Köyü İlkokulu ve Çakallı Ortaokulu birleştirilerek yeni yapılan 2(iki) katlı 12(oniki) derslikli yeni okul binasında ÇAKALLI İLKÖĞRETİM OKULU olarak eğitim-öğretim hizmeti vermektedir.

 

    1997 sonları ile 1998 yılının başında okula bir kalorifer binası eklenmiştir.2004 yılında okul bahçesi içinde bulunan tek derslikli eski okul binası restore edilmiş ve eğitim-öğretime hazır hale getirilmiştir.2006 yılında yapımına başlanan BT sınıfı aynı yılın son günlerinde tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır.

 

    2006 yılının Ekim ayında Okul yönetimi ve öğretmenleri tarafından “Okul Geliştirme Ve İyileştirme Projesi” hazırlanarak bu proje kapsamında okul yemekhanesine yemek masaları, okul laboratuarı için malzeme dolabı ve çalışma masaları çeşitli kurumlardan temin edilmiştir.Proje uygulaması halen devam etmektedir.Okulumuzda ayrıca yöre halkını ve öğrencilerini alternatif tarım ürünlerini tanıtma amacıyla “Kültür Mantarı Üretme Projesi” hazırlanmış ve uygulamaya geçirme çalışmalarına başlanmıştır.Okulumuzda eğitim-öğretim açısından ders sınıfı uygulaması 2006-2007 eğitim-öğretim yılının başında başlanmış ve bu şekilde öğrencilerin daha iyi eğitim almaları amaçlanmıştır.

 

            2012-2013 Eğitim – Öğretim dönemi itibariyle uygulamaya konulan 4+4+4 kademeli eğitim planı ile okumuz ilk/ortaokul olarak eğitim öğretime devam etmektedir.

 Yazdır: